Bolečina v križu s simptomi nevropatske bolečine

Spinalna stenoza

Se bolečina širi iz križa v noge?

Spinalna stenoza je zoženje hrbteničnega kanala, ki se največkrat pojavi v ledvenem predelu. Povzroča bolečino, ki se iz križa prek zadnjice širi v noge. Večinoma prizadene starejše od 60 let. Kako prepoznati težave in kako ukrepati? Svetuje specialist ortopedske kirurgije.

Kaj moramo vedeti o spinalni stenozi?

O spinalni stenozi govorimo, kadar se zaradi naravnega procesa staranja in z njim povezanih sprememb hrbtenični kanal toliko zoži, da to mehanično utesni hrbtenjačo in živce, ki potekajo v njem.

Med starostne spremembe, ki povzročajo zožitev hrbteničnega kanala, uvrščamo obrabo in zadebelitev malih hrbteničnih sklepov ter vezi in ligamentov, ki obkrožajo hrbtenični kanal. Navadno gre za več sprememb hkrati. Po 65. letu je spinalna stenoza najpogostejši vzrok za operativno zdravljenje ledvenega dela hrbtenice.

Kako prepoznamo simptome?

Simptomi spinalne stenoze se pojavljajo predvsem pri starejših, navadno po 60. letu starosti. Posledica zožitve hrbteničnega kanala v ledvenem predelu je značilna bolečina v nogah. Začne se v križu, od tam pa se prek zadnjice širi v noge. Pojavi se pri hoji ali dolgotrajnem stanju z vzravnano hrbtenico, v mirovanju pa popusti ali celo povsem izgine. Dlje kot bolniki hodijo, izrazitejša postaja bolečina, zato se morajo po določeni razdalji ustaviti in počivati. Pri hoji jih vleče naprej, lažje hodijo po hribu navzgor kot navzdol, pri kolesarjenju (ko je telo nagnjeno naprej) pa bolečine navadno ne občutijo. Pri napredovali bolezni lahko med hojo izgubijo mišično moč v nogah.

Kaj lahko storimo?

V začetnih fazah je ključno, da prilagodimo telesne dejavnosti, simptome spinalne stenoze pa blažimo z nesteroidnimi protivnetnimi zdravili. Potrebna je tudi fizioterapija. Če se težave ponovijo ali so dolgotrajnejše, je pogosto potrebno operativno zdravljenje, ki je uspešno v 80 % primerov.

Po kirurškem posegu se v nogah občasno še vedno lahko pojavita pekoč občutek in mravljinčenje, ki sta lahko posledica nepopravljivih poškodb živcev. To vrsto bolečine imenujemo nevropatska bolečina. V tem primeru je priporočljivo dolgotrajno zdravljenje z zdravili, ki spadajo v skupino nevromodulatorjev (npr. pregabalin, gabapentin). Ta zdravila ugodno vplivajo na živčne strukture in učinkovito lajšajo nevropatsko bolečino.

Asist. dr. Lovro Suhodolčan, dr. med., specialist ortopedske kirurgije


Če tudi vi občutite pekočo, zbadajočo in mrazečo bolečino ali mravljinčenje, ne odlašajte. Poiščite pomoč pri svojem družinskem zdravniku, ki bo s pravimi zdravili olajšal vaše težave in izboljšal kakovost vašega življenja.